343138730 1077915169832080 8044500985374525891 n

Во холот на НУУБ “Св. Климент Охридски” – Битола, денеска беше отворена изложбата на 100 книги, стари 100 години од фондот на Библиотеката “АЛБИ” – с. Бабино,

343061350 5837431616385025 1443811365714272235 n

Книгата е огледало на збиднувањата низ вековите и човековите стремежи кои се реализираат и живеат во пишуваниот збор – книгите кои се печат на едно време…

343182977 790484842682553 5528239317167639246 n

На изложбата зборуваше м-р Бојан Стефановски директор на НУУБ „Св.Климент Охридски“ – Битола, сопственикот на библиотеката „Алби“ – г-дин Стево Степановски, писателот Добре Тодороски и претседателот на ДПМ Христо Петрески.

343130271 782489593148448 7369875373457348212 n
342688193 932192421237842 8536012982213192448 n

По повод Светскиот ден на книгата и авторското право се читаше пораката од г-ѓа Одре Азуле, генерален директор на УНЕСКО и Македонската порака од проф. д-р Ана Стојаноска.

343323938 249261387680787 417496627103967813 n

Изложбата ќе биде поставена од 24 до 28 април 2023 година.

342861056 250251817595039 8335680874697005403 n

Овој настан го искористивме да го одбележеме Светскиот ден на книгата и авторското право на симболичен начин со цвеќиња кои директорот на НУУБ „Св. Климент Охридски“-Битола им ги ги подари на присутните.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…