nas izlozba

Синоќа во Свечената сала на Офицерски дом-КИЦ Битола, се отвори изложбата „Македонски и канадски графичари 7х7“.

DSC 2662

Ова изложба е значајен чекор во меѓународната соработка на КИЦ Битола и истата застапува еминентни македонски и канадски графичари како; Брајар Крег, Бони Бакстер, Гери Хушлак, Жо Ан Ланвил, Либи Хаг, Марк Бови, Шон Колфилд, Гај Лангевин од Канада , како и Трајче Блажевски, Ивана Настески, Сергеј Андреевски, Славица Јанешлиева, Ладислав Цветковски, Светлана Јакимовска Родиќ, Мирослава Цветковиќ, Атанас Ботев. Куратори на изложбата се Владо Ѓорески и Дерек Мајкл Бесант.

Поставката свое канадско претставување ја очекува во месец Октомври годинава. Во изминатиот период ЈОУ КИЦ Битола, поакажа значителна домашна и меѓународна ликовна активност, промовирајќи значајни домашни и странски автори и поставки, како и нови изложбени простори во Офицерскиот дом -КИЦ Битола.

Голем интерес на учениците од СОУ „Таки Даскало“ и СОУ „Јосип Броз-Тито“ – Битола за ликовните збиднувања во КИЦ Битола.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…