Ракометарите на Еурофарм Пелистер го добија натпреварот против Мешков Брест со 27-26 (23-23) и се пласираа на прв историски „фајнал-фор“ турнир во СЕХА лигата. Избраниците на данскиот тренер Валтер го добија трилерот против ривалот од Белорусија и ја израдуваа публиката во преполната „Боро Чурлевски“. Сепак, за победата мораа сериозно да се испотат и до неа дојдоа по изведувањето на пеналите, со што закажаа меч со унгарскиот гигант Веспрем.

Фотограф: Саше Богоевски

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…