sofija

Денес, среда, 15-ти ноември, во 19 часот, ќе се случи премиерата на театарската претставата КУКЛЕН ДОМ по текстови на Хенрик Ибзен, како и по авторски материјали на Билјана Крајчевска. Претставата е во продукција на Интимен Театар Битола, а режијата е на Софија Ристевска Петрушева. Во самата претстава играат актерите Валентин Дамчевски и Катерина Аневска Дранговска. Овој проект е поддржан од Министерството за култура, а ќе се изигра во просториите на Приватната Установа за социјална заштита на стари лица ДОМ СОФИЈА Битола.

370254906 697326522110109 3620560133837303368 n

На 16-ти ноември во 14 ч, исто така во просториите на Приватната Установа за социјална заштита на стари лица ДОМ СОФИЈА Битола, Интимен Театар ќе одржи финална презентација на резултатите од мноштвото работилници одржани со старите лица, во склоп на интердисциплинарниот проект ‘Современите перформативни уметности како алатка за подобрување на квалитетот на живот на старите лица” поддржан од Министерството за култура.

366769310 3670583043169676 6190914400968553161 n
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…