humanitaren bazar na

„Хумана жена“ е мототото на базарот кој го организра  книжарницата Book’s House во Битола во соработка со неколку фирми кои ја поддржуваат општествено-хуманата дејност преку која барем  малку им се олеснува животот на нашите граѓани.

Собраните средства од базарот ќе бидат донирани во семејства каде едниот родител се соочува со болест или телесна попреченост и на деца на кој им е најпотребна помош.

На 4 март  во сабота од 10 до 15 часот, поканети се сите битолчани и добронамерни минувачи во книжниот салон.

Јулијана Делев, сопственичка на Book’s House вели дека засега интересот за помош е голем, а на прашањето што ја мотивира да  организира базар – „Самото мото говори – хумана жена, неопходно е да се поддржуваме едни со други, не знаеме што ни носи животот, но според мене и денес и утре треба да бидеме луѓе, а како ако не си помагаме едни со други кога си сме најпотребни“.

На постерот можете да погледнете чии производи ќе можете да ги најдете на базарот.

viber image 2023 03 02 08 18 48 628

Е сега, не мора многу, кој колку може – битно е да сфатиме дека љубовта кон ближниот се покажува преку дела.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…