Ракометарите на Еурофарм Пелистер го освоија третото место на завршниот турнир на СЕХА лигата, откако во „малото финале“ во Задар го совладаа хрватскиот вицешампион Нексе Нашице со 27-23 (12-13), лесно заборавајќи го поразот од Веспрем.

 Photo credit: kolektiffimages
Photo credit: kolektiffimages

Ларс Валтер, тренерот на Еурофарм Пелистер после победата истакна:

„Мислевме на себе, а не на противникот. Важно ни беше да победиме, но и да играме добро. Денес видовме дека имаме тим, посебно што игравме без Руди Сери. Позитивно беше да се види Суси, кој се врати од повреда и покажа дека ќе биде засилување за нас. Ова е одлична реакција по поразот во петокот“.

Капитенот, Мирко Радовиќ рече дека овој турнир многу ќе им користи за новата сезона.

„За мене најважно е што ја подигнавме главата по поразот од Веспрем. Ова беше машки, фајтерски дуел и им вративме на Нексе за поразот минатата сезона. Им го запамтивме тој пораз во Европската лига и им се реванширавме. Мојата екипа покажа како се игра како тим и се врати од негатива, за да дојде до заслужена победа. Оваа победа ни дава голема самодоверба пред предизвиците кои ни претстојат“.

Жарко Пешевски и Усана Хосни пак се најдоа во идеалниот тим на завршниот турнир.

302283032 4728120147290688 8935722704283599993 n
Photo credit: kolektiffimages
meblo trejd mialnik

  Реализиран проект на КИЦ: изложба на македонски и канадски графички уметници во Битола и Торонто
  Културно информативниот центар од Битола оваа година реализира капитален проект од графичката …
  Излезе од печат 13. број на Списанието „Современи дијалози“
  Излезе од печат Списанието за култура – литература, драмска уметност, филм и …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

  Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

  Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

  По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

  Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

  Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

  Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

  Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…