Отсекот за превенција при СВР Битола заедно со Полициската станица за безбедност на сообраќајот при СВР Битола, во соработка со Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, со Црвениот крст, како и со авто-мото друштвото “Ѓорѓи Наумов“ и Народна техника од Битола започнувајќи од денеска па се до крајот на месецов во сите основни училишта на подрачјето на градот Битола ќе реализираат едукативни работилници од областа на сообраќајот со првоооделенците од училиштата.

караманди


Така, денеска едукативна работилница беше одржана во основното училиште “Елпида Караманди“, при што дечињата беа запознати со основните правила и прописи во сообраќајот, со посебен осврт на правилата важни за нивната безбедност како пешаци, при движење кон училиштето, кон детските игралишта, кон дома и слично.

meblo trejd kabanici
80 години ООУ „Коле Канински“ Битола – доделени признанија и пофалници, присуствуваше и семејството Канински
ООУ „Коле Канински“ Битола го одбележа 80-годишниот јубилеј со свечена академија во …
Емпатија: Дар или казна?
Емпатите едноставно знаат, без никакви зборови. Ова знаење оди подалеку од интуицијата …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…