Со многу емоции, солзи и аплауз присутните на комеморацијата на Големата сцена ги испратија доајените на Народниот театар Битола, Митко Апостоловски и Јулијана Стефанова. Митко почина на 5 август, додека Јулка почина на 3 октомври годинава.

Митко и Јулка беа величини, без кои сцената на битолскиот театар не можеше да се замисли. Секој со единствен, уникатен карактер, гласни и бучни, како што кажаа нивните колеги на комеморацијата.

Се евоцираа спомени од секојдневниот живот, од играњето претстави…спомени кои засекогаш ќе останат да лебдат. И како што беше кажано од нивните колеги, нивното отсуство секогаш ќе биде присутно.

Читај бе КНИГА: Тајни чувани до гроб – Тами Хоуг
Тајни чувани до гроб – Тами ХоугМариса има минато полно со тајни …
Јована Василевска од ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со медал на детскиот ликовен конкурс во Питешти, Романија
Согласно објавените резултати од првото издание на новоформираниот детски ликовен конкурс со …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…