Во НУ Завод музеј беше отворена изложбата „Цртаме за мир“ која е во чест на Ротаријанката Татјана Петрова.

izlozba rotari 7

Од страна на претседателката на Ротари клуб Битола Широк Сокак за ротаријанската година 2022/2023, Билјана Врцал Ванчовска, беа доделени 5 награди, во трите категории и две специјални.

izlozba rotari 15

Денот на мирот секоја година традиционално се одбележува со цртање, но оваа година по втор пат, настанот ќе биде одбележан со награден ликовен конкурс во чест на Татјана Петрова. Татјана Петрова беше истакнат долгогодишен член на Ротари Клуб Битола Широк Сокак, исклучително талентиран уметник и хуманист , искрен и доверлив пријател. За жал во 2020 година Татјана Петрова трагично го загуби животот во борбата со Ковид 19.

Целта на овој ликовен конкурс е да се поттикне креативноста кај децата и младите, како и да се поттикне нивниот интерес кон ликовната уметност, но и да се подигне свеста за важноста и значењето на мирот во светот.

Конкурсот беше наменет за ученици од 1-9 одделение од основните училишта, ученици од 1-4 година во средните училишта од Битола.

meblo trejd alati

  Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
  Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
  Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
  Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Куќата на семејството Никлески во Битола е вистински цветен рај

  Семејството Никлески од Битола, веќе две децении својот дом, во текот на…

  „Руска црква“ го чува споменот на големиот угодник Божји, свети Јован Шангајски кој често богослужел во неа

  Мала и невообичаена по својот изглед, но зрачи со огромна светлина. Кој…

  Ве водиме во еден од најубавите градови во светот – Лисабон

  Репортажа на Сара Трајчевска Ако имате прилика да го посетите Лисабон во…

  Истанбул – град кој ќе ве остави без здив

  Пишува: Маја Богоевска Кога се доближувате до него, ви се јавува некој…