rotari naslovna

Во чест на денот на жената 8-ми март, на ден 6.3.2023г. во НУУБ „Св. Климент Охридски“-Битола се одржа панел дискусија со примариус д-р Елизабета Чипуровска во организација на НУУБ „Св.Климент Охридски“ – Битола и Ротаракт Клуб Широк Сокак Битола. Пред присутните гости примариус д-р Елизабета Чипуровска заборуваше за ендометриозата, но и за целокупното здравје на жената од најмала возраст до зрели години.

Март е месец на свесноста за ендометриозата. Ако не сте слушнале за ендометриоза, не сте сами. Иако се проценува дека околу 10% од светската популација е дијагностицирана со ендометриоза, тоа е болест на која и се обрнува малку внимание.

332348044 608465320631181 871584406947292172 n

Ендометриозата е состојба кога ткиво слично на слузницата на матката се наоѓа на други делови од телото. Огромното мнозинство на ендометриоза се наоѓа во карличната област, но, во ретки случаи, таа е пронајдена на или над дијафрагмата, вклучително и на окото, белите дробови и мозокот.

meblo trejd cesmi во боја
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…