362217260 616332977145656 9153247057389035059 n

Меморијалниот натпревар во спомен на Трајан Кочишки-Куља ќе се игра и оваа година по четврти пат. Откако овој натпревар секое лето нуди изненадувања, сега подготви уште едно. По гостувањето на ветераните на големиот Партизан, култниот Тетекс од Тетово, „вечното дерби“ на македонскиот фудбал меѓу Пелистер и Вардар, гостувања на култни клубови од регионот и од земјата, летово турнирот подготви ново издание.

По „вечното дерби“ од минатата година, оваа година ќе има шампионски натпревар.

Силите ќе ги одмерат младинскиот шампион на Македонија, екипата на Македонија Ѓорче Петров, предводена од легендата Боби Божиновски и пионерскиот шампион на Македонија, битолски Пелистер, предводени од еден од најдобрите тренери во младинска и пионерска конкуренција Никола Мрмачовски.

Оваа година како увертира за натпреварот ќе има фудбалски хепенинг за најмалите, четири екипи со по две генерации.

Четвртиот меморијален фудбалски натпревар во чест и спомен на Трајан Кочишки-Куља ќе се одржи на 30 јули 2023 година во 17:00 часот на стадионот во село Црно Буки.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Интервју со Маја Атанасовска, организатор на првата женска трка во Битола – Биди своја

На 17 јуни во Битола ќе се одржи првата ноќна женска трка…