Македонските младински репрезентативци Стефанија Алексовска и Архан Арслановски се добитници на стипендијата „Спортска надеж“ за 2022/23 од страна на Агенција за млади и спорт. Како што е добро познато, овие два битолски куглари имаа одличен настап на овогодинешниот Светски Куп во Естонија, објави на својата фејсбук страна Кугларската федерација на Македонија.

281565081 4529513770483857 622114304673293453 n

Арслановски го освои 8. место на Светскиот Куп за младинци кој се одржа во естонскиот град Елва. Арслановски направи одличен резултат во квалификациите освојувајќи го 7. место со резултат 578 (205) и се пласираше меѓу осумте најдобри во машка конкуренција.

Во финалето имаше за нијанса послаб резултат и на крајот финишираше како осми, но евидентно, покажа дека се наоѓа во самиот врв на светското куглање во младинска конкуренција. Стефанија Алексовска во квалификациите заврши на 12. место.

meblo trejd cesmi во боја

  За сите разочарувања кои нé отрезниле…
  Сакам разочарувања. Зошто? Затоа што тоа е моментот на отрезнување. Моментот кога …
  „Да ја вратиме љубовта кон читањето“ – проект на Пелагонските културно-научни средби
  Учениците од четврто одделеное од ООУ „Коле Канински“- Битола со нивните одделенски …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

  Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

  Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

  По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

  Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

  Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

  Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

  Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…