Битолските боксери, браќата Ален и Ружди Рустемовски како дел од тимот на македонскиот клуб Вардар ќе настапат на Регионалната лига во бокс во Бања Лука, на која учество ќе земат балканските земји: Србија, Хрватска, Словенија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Македонија. Ален Рустемовски ќе боксува во категоријата до 57 кг против боксерот од Србија Милан Чакширан.

308885756 835340830797209 1877803351601532179 n

Ружди Рустемовски ќе боксува во категоријата до 60 кг против боксерот од Србија Филип Џида. Македонскиот тим Вардар отпатува за Бања Лука со 8 боксери, од кои 4 јуниори и 4 сениори.

„Нашите боксери Ален и Ружди се добро подготвени за овој натпревар и атакуваат на победи“ рече за Читај Бе, нивниот тренер Јове Петровски Оцо.

bokseri 1
meblo trejd lepila
Реализиран проект на КИЦ: изложба на македонски и канадски графички уметници во Битола и Торонто
Културно информативниот центар од Битола оваа година реализира капитален проект од графичката …
Излезе од печат 13. број на Списанието „Современи дијалози“
Излезе од печат Списанието за култура – литература, драмска уметност, филм и …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…