Битолските боксери, браќата Ален и Ружди Рустемовски кои се репрезентативци на Боксерската Федерација на Македонија настапија на Меѓународниот натпревар „Алексо Огненовски“ кој се одржа во Охрид.

meblo trejd cesmi во боја

На натпреварот учество зедоа повеќе европски држави: Германија, Шведска, Швајцарија, Албанија и една африканска земја, Еритреја. Ален Рустемовски настапи во јуниорска конкуренција до 57 кг., а Ружди Рустемовски исто така настапи во јуниорска конкуренција до 66 кг. Двата боксера беа подобри од своите противници, Ален Рустемовски против Сухејб Матраку победа со прекин во првата рунда. Ружди Рустемовски против Сајди Беголи убедлива победа на поени 5:0.

junace 2

Двата се закитија со злато, а Ален Рустемовски беше прогласен за најдобар македонски боксер на турнирот.

junace 3

Нивниот тренер Јове Петровски Оцо изјави дека е многу задоволен како боксерите настапија на овој турнир.

junace 1

„Наша следна цел е „Златна Војводинска Ракавица“ за која се зборува дека е мало светско првенство со оглед на тоа дека доаѓаат земји од сите континенти. Пред се да ја искористиме оваа прилика да му се заблагодариме на луѓето кои колку можат, ама искрено не подржуваат“, изјави Оцо за Читај бе.

  За сите разочарувања кои нé отрезниле…
  Сакам разочарувања. Зошто? Затоа што тоа е моментот на отрезнување. Моментот кога …
  „Да ја вратиме љубовта кон читањето“ – проект на Пелагонските културно-научни средби
  Учениците од четврто одделеное од ООУ „Коле Канински“- Битола со нивните одделенски …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

  Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

  Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

  По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

  Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

  Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

  Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

  Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…