pelister rk

Битолчани доцна синоќа ги пречекаа новите шампиони на Македонија – ракометарите на Еурофарм Пелистер. Славењето на титулата, која после 18 години се враќа во Битола, започна уште во соблекувалната на салата во Охрид, после веста за ремито во Кавадарци, што беше само печат за да се круниса новиот ракометен шампион.

Со ова, Еурофарм Пелистер обезбеди место во Лигата на шампиони каде ќе игра заедно со најдобрите 16 екипи во Европа.

Наредниот викенд е последниот натпревар со Тиквеш, кога и официјално ќе се прослави шампионската титула.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…