344582362 605319014860484 4367609304189964904 n

На 3 Меѓународна научна конференција на библиотекари „Библиотеките како ризница на движното културно наследство“ која се одржа во Охрид на 27 и 28 април, учество зедоа и библиотекарите од НУУБ „ Св. Климент Охридски“ – Битола.

344800013 3404860319788718 920916940429016998 n

Со свои трудови на конференцијата се претставија виш библиотекар докторанд Фатма Бајрам Аземовска на тема „ГОРДОСТ 1- Зачувување на ромскиот јазик преку употреба на онлајн речник“ и библиотекар м-р Гордана Ѓоргиевска-Неделковски на тема „ Креативни забавни работилници за поттикнување на читањето на деца со попреченост“. Програмски раководител м-р Јелена Петровска на оваа конференција беше модератор на пленарната сесија на која излагања имаа интернционалните гости на Конференцијата и беше промотор и рецензент на публикацијата „Упатство за нормативна контрола на лични имиња на автори“ од авторките Јелисавета Костадинова и Валентина Дојчиновска-Илиоска.

344827681 749671649990868 7885215927956133750 n
344860625 1634466803693418 7363336317071811667 n

Библиотекарите од НУУБ „Св. Климент Охридски“-Битола имаа можност да слушнат голем број на излагања од домашни и странски излагачи и да разменат искуства во неформалниот дел.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…