Членовите на АК ОЛИМП продолжуваат со своите успеси! Иако немаат идеални услови за тренинзи, како многу други клубови, имаат врвен тренер Демир Даутовски и огромна лична волја за успеси.

281378025 593708965047553 2165451209296267922 n

На митингот, „Светски ден на атлетиката”, кој се одржа на 14 Мај на Градскиот стадион во Скопје, нашиот клуб се претстави со шест натпреварувачи и оствари одлични резултати.

280291943 544290383716622 8231172498796766319 n

Христијан Котевски освои второ место во сениорска конкуренција, во дисциплината 100 метри мажи, со резултат 11.75 Тој освои и трето место во сениорска конкуренција, во дисциплината 200 метри – мажи, со резултат 23.82. Стефан Туловиќ освои петто место во сениорска конкуренција, Во дисциплината 100 метри мажи, со резултат 12.16. Наталија Чона освои трето место во сениорска конкуренција, во дисциплината 200 метри жени, со резултат 28.03. Таа освои и четврто место во сениорска конкуренција, во дисциплината 100 метри жени, со резултат 13.24. Дони Петличковски освои петто место во категорија млади младинци, во дисциплината 800 метри мажи, со резулатат 2,26.10. Христијан Шаклевски освои осмо место во сениорска конкуренција, во дисциплината 1500 метри мажи, со резултат 5,32.51. Јана Стефановска освои второ место во категорија млади младинки, во дисциплината 400 метри жени, со резултат 65.94.

280047444 749511822711507 4617624153782082232 n
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Том Круз, Дејвид Бекам, војвотката Кејт аплаудираа на нејзините пресуди – Анета Павловска судеше на Вимблдон

Битолчанката Анета Павловска, една од најдобрите македонски тениски судии, судеше на годинешното…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…

Средба после 20 години на ракометарките и стручниот штаб на ЖРК Пелистер

На иницијатива на тренерот Борче Марковски кој работи професионално на Фарски Острови,…