На 23 јуни во 20 часот, со претставата „Магбет“ во режија на добро познатиот Никита Миливојевиќ и одлична екипа на регионални актери започнува 9. издание на Битола Шекспир Фестивал 2023.

Годинава фестивалот ќе се одвива под мотото „Судбината за играчка ме има“.

3

Репликата напишана пред многу години звучи автентично како да е кажана денес, истакна Илина Чоревска на прес конференцијата во пресрет на фестивалот.

Фестивалот ќе трае до 29 јуни, а директорот на НУ Народен театар Битола, Иван Јерчиќ најави дека ќе има и пост-фестум програма во октомври. Планирани се две претстави, една на битолскиот, а другата на прилепскиот театар.

2

Од 23 до 29 јуни ќе има театарски претстави, работилница за деца и концерт на свестската музчка ѕвезда Марија Жуао од Португалија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…