Дејан Трајковски е најмалиот член од групата за планинарење Festina Lente (Побрзај полека), но НЕ и мал планинар. Тој на само 4 години, успеа самостојно да го искачи врвот Мусала 2925мнв , највисокиот врв на Балканот!!!

304848551 1221923561716749 849561812747205355 n

Врвот Мусала  е највисокиот врв на планината Рила а и на Балканот. Дејан заедно со својата мајка, сестра и брат се дел од групата  за планинарење Festina Lente (Побрзај полека) од Битола. Оваа група има членови од 4 до 74 години кои го сакаат планинарењето и секој слободен момент го користат да посетат нови места, да се дружат и забавуваат. Групата има посетено многу места, планини и врвови, како во Македонија така и надвор од неа.

Овој викенд дел од групата Festina Lente се искачи на 2925,4 м освојувајќи го врвот Мусала. Членовите Елена Свенчева , Томе Јолев, Јасмина Ѓорѓиевска-Јолева, Менде Талевски, Николина Стојановска, Гордана Ѓоргиевска Неделковски, Јасмина Трајковска со своите три деца Емилија, Бојан и малиот Дејан, како и нашиот водич Анастасија Арасланова. Маглата и студеното време не беа пречка малиот Дејан да се искачи сам без помош до врвот.

304848544 2333326823510621 1399327884017005617 n

Со него заедно се искачи и Анастасија, член на групата и водич од Бугарија, која има 74 години. Разликата од 70 години е само бројка, кога станува збор за љубителите на планинарењето.

305245567 795812321759368 53035615296798208 n
meblo trejd bravi

  Предавање на теми од книгите на проф. д-р Зоран Крстевски во битолската библиотека
  Пред преполната сала во НУУБ „Св. Климент Охридски“- Битола, предавање одржа проф. …
  Марко Николиќ албумот првенец ќе го промовира и во Македонија
  Марко Николиќ по 20 години професионална музичка кариера во која неговото име …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…