354732765 1221157375257720 7640803510936065746 n

Со уметнички интервенции на битолските ѕидови, започна 22-то издание на меѓународниот арт фестивал Битола отворен град во организација на Младинскиот културен центар Битола. Ѕидовите на неколку локации ќе бидат претворени во нови графити и цртежи.

351926287 1296739601051493 813982857267034417 n

„Битола ја трансформираме во урбана уметничка сцена оживувајќи различни урбани простори. Млади луѓе, менторирани од уметници ги претворија ѕидивите во уметничко платно. Настанот е инспириран од говорот на омраза на битолските ѕидови и претставува Уметнички крик против говорот на омраза преку графити и цртежи.“– изјави Маја Ангеловска, програмска менаџерка во МКЦ – Битола.

355807330 1709346122850736 1520800857314441202 n

„Покрај планираните бројни концерт и изложби на младиталентирани луѓе, волонтерството е алката по која сме препознати. Волонтерите се во центар на сите активности, на овој начин правиме поврзување помеѓу новите генерации и стилови. Битола Отворен Град ја одразува посветеноста на фестивалот за поттикнување на позитивна и инклузивна средина за сите, продолжувајќи ја мисијата да обединува локални и меѓународни таленти, поттикнувајќи меѓукултурна размена и промовирајќи го културниот дух на Битола“ – изјави Сашо Додовски, директор на МКЦ Битола.

355377710 784924786670177 1698959419006618806 n

Предвидена е и програма со електронска музика со домашни и странски ДЏ-и која започнува од зајдисонце, а завршува пред еден од историските објекти во Градскиот парк Битола – Соколана, кој досега не се користел за вакви настани, за да заврши со големиот музички хепенинг во сабота вечер во Градскиот парк во Битола на кој ќе настапи белградското етаблирано трио Репетитор, бендот Арумбо од Барселона и Лусент од Битола.

354081891 595811972693821 480682691264770524 n

Фестивалот е платформа за храбра и независна мисла и упорен застапник за промена на културните обрасци во градот, земјата и регионот. „Големиот музички хепенинг е заштитен знак на фестивалот. Имаме одлична комбинација на 3 бендови од Барселона, Белград и Битола за потполно целовечерно уживање во урбаниот модерен звук. Концертот ќе биде во Градскиот парк во Битола во сабота 24 јуни, со почеток во 20.30 часот. Сите настани на фестивалот се на отворени и алтернативни простори, без наплаќање на влезници и достапни за сите љубители на урбаната култура. Битола е отворен град за сите“ – изјави Златко Талевски, извршен директор на МКЦ-Битола.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…