Денеска во Битола се одбележа 21-годишнината од масакрот во селото Вејце во 2001 година, кога во заседа беа убиени осум припадници на безбедносните сили на Македонија, од кои четворица беа битолчани: Марјан Божиновски, Илче Стојановски, Кире Костадиновски и Бошко Најдовски.

Голем број делегации денес им оддадоа почит и положија свежо цвеќе пред споменикот во кругот на СВР Битола, како и на споменикот на паднатите бранители од 2001 година кај градскиот часовник во Битола.

Пораките кои беа испратени беа повеќе никогаш да не се повтори, но и никогаш да не се заборават имињата на овие млади животи кои згаснаа бранејќи ја Македонија.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…