cigasaki

Наградата која гордо го носи името на основачот на Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола „Професор Коста Хаџи-Антоновски”, а која се доделува за време на светската детска ликовна колонија „Мал Битолски Монмартр” за значаен придонес кон промоција на светското детско сликарство и работата со младите ликовни талентирани ученици и младите уметници за 2О23 година беше доделена на Јапонскиот град Чигасаки. Токму таа награда ја примиja градоначалникот и заменик градоначалникот на Чигасаки, Сато Хикару и Киши Коџи заедно со Плакетите – Дипломите и медалите, а беше предадена од македонскиот државен секретар при Министерството за надворешни работи, Филип Тосевски.

Во Чигасаки одамна е познат фактот дека прв пат за Македонија слушнале и истражиле за Балканот само благодарение на „Малиот Битолски Монмартр” и Коста Хаџи-Антоновски.

Мисијата на Детско ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола со овој факт е постигната.

Честитки од македонските до своите јапонски колеги – млади по возраст, но прилично мудри во својата философија на поимање на светот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…