360050088 1543639466443681 2425977596954055579 n

И годинава како и предходните, по 19-ти пат, ЗУР ” Македонски ракотворби” ја организира манифестацијата „Во срцето на Битола”, поддржана од Општина Битола. На добро познатата локација, пред Ресторант ”Корзо ” ракотворците од цела Македонија ги изложуваа своите ракотворби. Гости имаше од Куманово, Скопје, Велес, Прилеп и се разбира ракотворците од Битола.

Манифестацијата завршува денес.

Паралелно со манифестацијата во тек е и хуманитарна акција, „Битолчани од срце за болните дечиња” во која битолчани несебично ја покажуваат својата хуманост.

360075490 1036821031023787 3666024963274654446 n
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…