Од 31 октомври до 04 ноември 2022, во НУ Центар за култура Битола ќе се одржи фестивал  „Мала школа за краток филм“ чие од свечено отворање ќе биде на 31.10.2022 во 18:00ч  во малата сала во Центарот за култура Битола. Фестивалот кој 18 години се одржува во Нанси, оваа година на меѓународно ниво ќе се одржи во Битола.

Kratok 1920x1080 ver

Здружението Aye Aye VO / FIF Nancy го организира Меѓународниот филмски фестивал во Нанси секоја година на крајот на август – почетокот на септември, додека во текот на целата година спроведува работа на едукација за сликата и средби околу киното, меѓу младата публика, меѓу другите. Конкретно, веќе 18 години организира фестивал за ученици (основни училишта), Фестивалот на Petite école du film court (Малата школа на краткиот филм) кој оваа година пречекува илјада деца во Нанси и 192 деца во Везелис. По втор пат и децата од Македонија ќе можат да имаат корист од овој детски фестивал.

Овој настан е наменет за најмладите (започнувајќи од забавиште) но и за пред-тинејџерите и тинејџерите (деца од училиште до девтто одделение): Сеанси за прикажување на кратки филмови, проследени со дебати. Целта овде е да ги запознаеме со светот на кинематографијата од друг агол од оној на платформите, социјалните мрежи и телевизијата и да им помогнеме да го развијат своето критичко размислување. Тимот на фестивалот ги придружува овие филмови, децата навистина се носат на размена на крајот од проекциите. Прикажаните филмови се претходно прикажани и внимателно селектирани од членовите на програмскиот тим на здружението за млада публика од редот на кратки филмови кои се натпреваруваат на Меѓународниот филмски фестивал во Нанси: 4 програми во зависност од сегментот на филмот. засегнатата возраст (GS- CP / CE1-CE2, CM-6e и 5e-3e), кинематографските дела се меѓународни, емитувани на оригиналниот јазик и титлувани, разновидни по форма и содржина.

Програмирање богато со емоции и откритија. Оваа година јавноста ќе биде поканета да види француски дела, но и од Германија, Јужна Кореја, Шпанија, Естонија, Италија, Јапонија, Мексико, Чешка, Швајцарија, па дури и од Иран. Тематски теми прилагодени на возраста на јавноста, теми кои зборуваат за неа, но и од бајките, во сите случаи фестивалски сесии кои ја раздвижуваат и воодушевуваат публиката.

На крајот од секоја сесија, децата гласаат за нивниот омилен краток филм. Филмот со најмногу гласови (еден филм по селекција) ќе ја добие наградата на публиката, доделена на Меѓународниот филмски фестивал во Нанси.

Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…