Дувачкиот оркестар на Државното музичко училиште од Битола и Битолскиот Дувачки Оркестар денеска низ Широк Сокак на уникатен начин го најавија концертот кој ќе се одржи вечерва, 12 април, во Големата сала на Центарот за култура – Битола со почеток во 20 часот. Изнудија насмевки од минувачите, но и заинтересираност.

училиште 2

На програмата на вечерашниот концерт ќе бидат дела од Бетовен, Росини, Штраус и маршови за дувачки оркестар, а влезницата изнесува 150 денари.

3
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…