Вечерва со почеток од 19:30 часот ќе се одржи 23.издание на Фестивалот на детска музика ТРА ЛА ЛА во големата сала при Центарот за култура во Битола. Претходно ќе бидат организирани претстави за основните учиишта и градинки од: 9:30, 11:30 и 13:30 часот.

ТРА ЛА ЛА ЖУРКА ГОЛЕМА, ЗА СИТЕ ДЕЦА И ОД БОГА БЛАГОСЛОВЕНА, ТРА ЛА ЛА ПЕЈТЕ БЕСКРАЈНО, СО ПЕСНА ЌЕ ВИ БИДЕ ПОЛЕСНО

Ви ги претставуваме 14-те учесници на годинешното издание на фестивалот.

Алексеј Ѓорчевски ГОДИШНИ ВРЕМИЊА

1 tra la la

Алексеј Ѓорчевски има 6 години и учи во прво одделение во О.У. Стив Наумов во Битола. Слободното време го поминува во игра, забава и дружење, музиката ја сака од многу мал, посетува и часови по танц, а учествува и на многу меѓународни и државни натпревари. Бината за него е место, каде сака да биде често.

Ева Димитрова ВЕСЕЛО, ВЕСЕЛО

2 tra la la

Ева Димитрова има шест години, учи во основното училиште Елпида Караманди и е прво одделение. Сака да учи, посетува курс по германски јазик, а омилен предмет и е ликовно. Со нејзината дружељубивост, искреност и ведрина го разубавува денот на сите околу неа. Во слободно време обожава да црта, танцува и да се шминка.

Евгенија Ристевска СИЛИКОНСКА ДОЛИНА

3 tra la la

Евгенија Ристевска е во второ одделение во О.У. Гоце Делчев во Битола. Евгенија оди на обука за програмирање, како и на обуки за англиски и грчки јазик. Омилени предмети и се математика и ликовно образование. Многу сака да се дружи, да учи и да открива нови работи.

Ирина Терзиевска МОЕ МАЧЕНЦЕ

4 tra la la

Ирина Терзиевска има 5 години и оди во градинката Пролет 1. Ја сака музиката, цртањето и атлетиката. Ирина има учествувано на неколку организирани трки, но нејзината најсилна страна е љубовта кон животните. Кога ќе порасне ќе биде докторка.

Калина Стефановска СИТЕ ДА СМЕ ЕДНО

5 tra la la

Калина Стефановска е ученичка во трето во О.У. Кирил и Методиј и трето одделение во нижо музичко училиште во Битола. Обожува да пее, да свири на клавир и да црта. Секогаш е ведра, насмеана, позитивна и друштвена. Најмногу од се на светот го сака својот помал брат.

Лора Николовска НА ПЕЛИСТЕР

6 tra la la

Лора Николовска е ученик во второ одделение во О.У. Трифун Пановски. Омилени предмети и се математика и ликовно. Исто така е ученик и во музичко училиште каде свири виолина. Ова и е втор настап на детскиот фестивал Тралала, а сцената ја засака од првиот момент. Нејзината желба е дека еден ден ќе стане славна во музиката.

Лука Ристановски СРЕЌА НАБЕРИ

7 tra la la

Лука Ристановски е роден во 2011 во Скопје. Учи во О.У. Климент Охридски и е ученик во шесто одделение. Омилен предмет му е музичко, а негово хоби се пеењето, каратето и прошетките во природа. Лука е прекрасно дете со волшебна и чиста душа.

Марија Марковска НЕ Е ХРАБРОСТ

8 tra la la

Марија Марковска има девет години ,учи во О.О.У. Браќа Миладиновци во Скопје. Марија веќе има две соло песни кои се емитуваат и во склоп на детската емисија Тинтири Минтири . Посетува курс по англиски јазик и е дел од фолклорно студио. Најмногу ги сака животните. Друштвена е и дружељубива.

Марија Петковска МАМА, МАМИЧКА

9 tra la la

Марија Петковска има пет години и оди во градинката Пролет. Посетува курс по англиски, а следен на листата и е германскиот јазик. Многу сака да црта, пее и да танцува. Посетува часови по модерни танци. Ведра и насмеана е и многу сака да се дружи со другарчињата.

Мила Калески НАШЕТО ДЕТСТВО

10 tra la la

Мила Калески е ученичка во О.У. Гоце Делчев. Има осум години и е трето одделение. Мила во себе носи посебна љубов кон светот околу неа. Музиката, математиката, другарувањето и уметноста се нејзините наjдраги сфери. Оди на часови по англиски јазик, танци и математика, а сама научи aнглиски, руски и српски јазик.

Ника Лубура МОДНА ПИСТА

11 tra la la

Ника Лубура има осум години и е ученичка во трето одделение во основното училиште Тодор Ангелевски. Таа е со топла насмевка, поглед што милува, глас што разнежнува и стас што не се скротува. Додека пее и игра ќе заблеска со сиот сјај за да те направи благороден патник и ќе те носи со звуците на нотите се до “ода на радоста”.

Николај Секлевски ЈАС СУМ ФРАЕР

12 tra la la

Николај Секлевски учи во О.У. Стив Наумов во Битола, во трето одделение. Сака спорт, музика и изучува јазици. Многу е позитивен, насмеан, разигран и распеан, едноставно, Николај секогаш е весело дете.

Сара Христовска ПРУЖИ РАЦЕ

13 tra la la

Сара Христовска има девет години и учи во О.У. Стив Наумов. Нејзиниот свет е игра и забава. Весело, позитивно и насмеано девојче кое обожава да се дружи. Зборува англиски јазик и тренира кик – бокс. Љубител е на животни, а најмногу го сака својот папагал.

Виктор Павловски ПЕСНА ЉУБОВНА

14 tra la la

Виктор Павловски е ученик е во О.У. Стив Наумов, во петто одделение. Виктор сака се`, но најмногу сака да танцува и пее. Ги сака животните, па затоа дома чува папагалче и рипки. Посетува школо за модерни танци и изучува англиски и кинески јазик. Желба му е кога ќе порасне да биде ветеринар или полицаец.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…