После одлуката со која можно е да згасне Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола и Малиот битолски монмартр, продолжува апелот за спас и за донации.

На платото пред Национална детска ликовна галерија „Монмартр” учениците ќе сликаат, утре, понеделник и среда (29 и 31 август 2О22), за поддршка, но и донации за детското ликовно студио.

viber image 2022 08 27 10 39 01 435

Голем број локали изразиле исто така подготвеност за поставување кутии за донации. Донации може да се реализираат и на отворените сметки, но и во ликовното студио каде е сместена галеријата.

viber image 2022 08 27 10 39 01 812

„55 години Детско ликовно студио “Свети Кирил и Методиј” Битола е најстарото детско ликовно студио во Европа и 41 годишната светска детска ликовна колонија „Мал Битолски Монмартр” која е најстарата на светот. Се затвора детското ликовно студио кое по покана на Меѓународниот Олимписки Комитет било интегрален дел од четири Олимписки игри. Се затвора детско ликовно студио кое три пати (Битола – Скопје и Белград) е запишано во Гинисовата книга на рекорди како најобемно по бројот на детски ликовни дела.

Мисијата на Детско ликовно студио “Свети Кирил и Методиј” Битола е во основа едукативна. На годишно ниво во текот на една учебна година ликовно и бесплатно се едуцираат помеѓу 40 до 80 млади ликовни таленти. Нивните дела учествуаат на над 20 светски конкурси и 10 светски детски светски ликовни колониии од кои 6 призлегле како сегмент од “Малиот Битолски Монмартр”. Тоа се над 3.000 ученици низ 55 години од кои огромен дел денес се емиентни професори по уметност и ликовни уметници“, велат од ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ и најавуваат дека мисијата за спас продолжува.

Повеќе од нивното соопштение:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…