1

По повод формирањето на првиот партизански одред ,,Пелистер” и загинувањето на дел од борците на 3 мај 1942 година, традиционално, наставничките Гордана Угриновска, Лилјана Јошевска и Фанче Јошевска од ООУ ,,Елпида Караманди”-Битола со генерацијата од второ одделение беа во посета на АМД ,,Ѓорѓи Наумов”-Битола. За работата на АМД ,,Ѓорѓи Наумов”-Битола ги запозна секретарот Јонче Лајмановски.

3

Претседателот на ОО на СБМ-Битола, другарот Стефан Бошков ги запозна учениците со животниот пат на првиот командант на одредот Ѓорѓи Наумов. Учениците прочитаа свој рецитал.

5

Присутните полагаа цвеќе пред спомен-бистата на Ѓорѓи Наумов.
По повод загинувањето на Елпида Караманди и чествувањето на патронот на училиштето учениците пред нејзината спомен-биста имаа приготвено соодветна програма.

Цвеќе во името на училиштето полагаше директорката Татјана Дамчевска, а во името на ОО на СБМ-Битола претседателот Стефан Бошков.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…