Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од Битола, ќе играат денеска за младата фудбалска репрезентација на Македонија до 14 години која во Умаг, Хрватска ќе игра контролен натпревар против Словенија. Вториот натпревар е на 12 мај.

279191382 2184391971721530 1876247501894257798 n

Новиот селектор на репрезентацијата на Македонија до 14 години, Раде Каранфиловски, за двата претстојни контролни средби се одлучи да ги повика следните фудбалери:

20220509140526
ал

ГОЛМАНИ: Антониј Трајковски (ССК – Скопје), Павел Грбевски (Вардар), Александар Трајков (Академија Пандев), Александар Трајков (Академија Пандев);

ОДБРАНА: Ристе Стоилов (Академија Пандев), Матео Кесиќ (Вардар), Благојче Аговски (Работнички), Христијан Јефтовски (Вардар), Албан Рочи (Јанг Тим), Данило Делев (Форца);

СРЕДЕН РЕД: Давид Ангелевски (Талент), Габриел Талески (Тони), Лорент Жаку (Јанг Тим), Ненад Дамјаноски (Македонија Ѓ.П.), Беким Дархишта (Албарса), Матеј Сејменов (Академија Пандев), Стефан Секирски (Талент), Гоце Петрески (Тони), Беркан Зумбери (Фортуна – Скопје), Стефан Бујароски (Еурофудбал), Душан Бојовиќ Заев (Вардар), Алек Сиваков (Талент);

НАПАД: Влатко Кркачоски (Еурофудбал), Флори Идризи (Шкендија), Дамјан Талаков (Борец).

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…