Денеска(20.09.), Отсекот за превенција при СВР Битола и инспектори за дрога од Криминалистичката полиција при СВР Битола во Средното училиште „Таки Даскалот“ во Битола одржаа едукативна трибина со учениците од ова средно училиште на тема – „Борба против дрогата“, односно како да се препознаат девијантните појави кај младите и ризиците од злоупотреба на наркотични дроги и алкохол. Воедно, како тема беше опфатен и сајбер булингот меѓу младите.

307281073 397668629210337 4112744026832373500 n

Исто така, беше одржан и состанок со наставничкиот и раководен кадар на кој беа разменети идеи и размислувања за понатамошна соработка и проблеми со кои се соочуваат тие и младите.

307556007 397668615877005 7676259726665054488 n

Во текот на оваа недела, предвидено е слични предавања СВР Битола да реализира во повеќе средни училишта на подрачјето на Секторот. Целта е на младите, пред се, но и на останатите да им се укаже од опасностите од злоупотребата на наркотиците, како од законски аспект, така и од аспект на загрозување на здравјето на младата популација.

308166877 397668625877004 911839378497933432 n

  Уживајте во Истанбул, градот на два континента за 11 Октомври преку ЈК Травел
  Сите милионски градови имаат свој посебен шмек. Но, Истанбул е навистина нешто …
  Доделени наградите за изложбата „Цртаме за мир“ во чест на Татјана Петрова
  Во НУ Завод музеј беше отворена изложбата „Цртаме за мир“ која е …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Одлична можност доколку го зборувате германскиот јазик! Компанијата „Симпател Телемаркетинг“ вработува во Битола!

  „Симпател Телемаркетинг“ е германска компанија која неодамна започна со работа во Битола,…

  ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

  Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

  „Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

  Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…