Здружението за развој на ромската заедница „Сумнал“ започнa да го реализира проектот „Со зајакнати вештини до вработување на младите Ромки“.

316280362 578717544257094 3769152685744935727 n

Целта на проектот е младите Ромки да се вклучат во современите општествени трендови и текови и да дадат свој придонес кон развојот на современото македонско општество. Главна цел на проектот е преку имплементација на различни работилници, жените Ромка да ги зајакнат своите способности и знаење за решавање на проблемот на младинска невработеност, односно создавање кооперативна, инспиративна и поддржувачка социјална и деловна клима и обезбедување квалитетни активности, коишто ќе им овозможат развивање на компетенции и потикнување на индвидуалниот кариерен развој.

315846864 578717664257082 5198953930412160463 n 1

Меѓусебната соработка преку учеството во проектот ќе генерира нови пријателства и соработка кои ќе се рефлектираат на зајакнување на мултиетничкото општество во Македонија и меѓусебната соработка.

315896831 578717650923750 7758092948129900644 n

Посетата на обуките за зајакнување на нивните капацитетите ќе придонесе учениците да се вклучат во општествените трендови да ги развијат своите капацитети кон инивативност и претприемништво и воедно ќе се стекнат со поголема самодоверба и ќе им се отворат нови можности, перспективи и знаења за интервју за барање на работа, а со тоа во иднина да станат и поконкурентни на пазарот на трудот. Проектот е поддржан од Општина Битола.

Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
Пишува Биљана Т. Димко Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да …
Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…