Деновиве се одржа 26-то издание на  Интернационалниот детски музички фестивал СИ-ДО 2022. Еуфоријата, среќата, детската песна и многу среќни деца беа карактеристика на годинешното издание во салата на Центарот за култура Битола.

Денес, овој детски музички фестивал има значајно место во културниот живот на градот, како и кај многу поклоници на овој вид музика, посебно кај најмладите.

2

„На годинешното издание беа изведени 19 нови песни, од кои две од гости од соседните држави Србија и Бугарија, кои го збогатија репертоарот. Песните се од различни жанрови, а децата кои настапуваат се од различни возрасни групи, кои ќе можат сите деца да ги слушаат на социјалните мрежи и медиумите. Подготовките за фестивалот траат во текот на целата година проследени со концерти, гостувања надвор од нашите граници и други настани. Наредна активност ќе биде аудицијата каде што ќе можат да се пријават сите талентирани деца кои сакаат да бидат дел од овај прекрасен детски настан. СИ-ДО за сите деца!“, вели Дарко Шерденков, директор на фестивалот СИ-ДО.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Претплатете се за новости

You May Also Like

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Одлична можност доколку го зборувате германскиот јазик! Компанијата „Симпател Телемаркетинг“ вработува во Битола!

„Симпател Телемаркетинг“ е германска компанија која неодамна започна со работа во Битола,…

ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

„Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…