Патниците на меѓународните летови од 29 мај имаат можност времето на чекање за качување во авион, но и за време на патувањето да го збогатат со книга, за која нема да им треба претходна котизација или членарина.

ZAG Flybrary е бесплатна библиотека заснована на принципите на отворен пристап и споделување, а се наоѓа во просторот за меѓународни полетувања на аеродромот „Фрањо Туѓман“. Напнат трилер, историски или љубовен роман, збирка поезија или нешто слично, патниците можат бесплатно да си земат од полицата, а доколку имаат книга што веќе ја прочитале со себе, можат да ја остават и да им дадат шанса на другите да уживаат во неа. Основното правило е – Дали ви треба? Земи една. Дали имаш една? Остави една.

Проектот го осмислија библиотекарите Ника Матковиќ Микулчиќ и Тито Клиска, а беше реализиран во соработка со библиотеките на Град Загреб и Градската библиотека на Велика Горица. Тоа е проект кој е пример за добра соработка со институции од непосредната локална заедница, што е една од важните детерминанти на општествено одговорниот бизнис на меѓународниот аеродром во Загреб.

Збирката на ZAG Flybrary моментално има речиси 700 наслови на хрватски и неколку странски јазици и вклучува различни жанрови – од романса, научна фантастика и трилер, патеписи и биографии, до романи и приказни наменети за деца.

Идејата на проектот е книгата да се направи бесплатен медиум и да се поддржи размената на знаење и забава на бесплатен, едноставен и на крајот еколошки начин.

„Со цел да следиме на кои дестинации патуваат нашите книги, но и од каде доаѓаат новите наслови, ги повикуваме патниците да го користат хаштагот #ZAGFlybrary и да ја споделат својата содржина со нас на социјалните мрежи“, стои во соопштението од загрепскиот аеродром.

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

  30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

  Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

  Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

  НЕЗАБОРАВ 2022 Песни за Битола – втор дел (ВИДЕО)

  Ако одите во Битола, на Дулие градот ќе ви ги отвори своите…

  Новата песна на битолската група „Фаворити“ совршена за првиот свадбен танц

  „Ти си ми сè“ е името на новата песна на битолската група…