Ако по нешто треба да ја одбележиме минатата година како музичка и градска вест, која за кратко време стана атракција, тоа е поп рок хорот “BitVox”. Создаден во музиката фабрика на Марина Коруновска и Александра Ристевска, собра пред се ентузијасти, обични луѓе од различни професии и афинитети кои ги поврза огромната пасија кон пеењето. Една година подоцна, за нив се бара карта повеќе, а секој нивни настап е терапија за душата.

Синоќа со хуманитарен концерт „Со музика, за музика” во поддршка на матичната куќа, ДМУ – Битола, го прославија својот прв роденден во Свечената сала на Офицерскиот дом, КИЦ Битола.

Поради големиот интерес за првиот концерт на Поп Рок хор “BITVOX”, ќе се одржи и втор донаторски концерт на 11.04.23 ( вторник) во 20.00 КИЦ – Офицерски дом – Битола

Собраните средства ќе бидат наменети за збогатување на инструментариумот на Државното музичко училиште – Битола

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…