РК Еурофарм Пелистер денеска го претставија првиот дански ракометар кој ќе го носи дресот на Еурофарм Пелистер. Нов член на клубот е Себастијан Хенеберг, кој потпиша договор до крајот на сезоната и веќе го започна тренажниот процес со новата екипа. 28-годишниот Хенеберг доаѓа во Битола од данскиот првак Алборг и игра на позициите лев и среден бек. Висок е 197 сантиметри, тежок 101 килограм и неколку години по ред настапува во Лигата на шампионите.

viber image 2022 10 14 12 59 42 430

Хенеберг блесна во Силкеборг и Архус и во сезоната 2019/20 потпиша за норвешкиот првак Елверум. По една сезона во овој клуб и сите освоени трофеи, потпиша за Алборг, од каде што доаѓа во Битола.

viber image 2022 10 14 13 01 22 699
viber image 2022 10 14 12 39 51 252

Неговото деби се очекува следната недела на натпреварот против Пролет од седмото коло на групата Б на Суперлигата.

meblo trejd skali

  Предавање на теми од книгите на проф. д-р Зоран Крстевски во битолската библиотека
  Пред преполната сала во НУУБ „Св. Климент Охридски“- Битола, предавање одржа проф. …
  Марко Николиќ албумот првенец ќе го промовира и во Македонија
  Марко Николиќ по 20 години професионална музичка кариера во која неговото име …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

  Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

  Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

  По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

  Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

  Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

  Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

  Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…