1

На 22. Републички натпревар „Млади Библиотекари“ кој се одржа во ЈОУ Библиотека „Искра“ – Кочани во организација на Библиотекарското здружение на Македонија и ЈОУ Библиотека „Искра“ – Кочани, ученичката Сара Ѓорѓиевска од Битола која ја претставуваше НУУБ „Свети Климент Охридски“ Битола го освои третото место.

346087015 196169093254755 7445948612069014098 n

На општинскиот натпревар Сара, инаку ученик во ООУ „Гоце Делчев“- Битола освоени најмногу поени, под менторство на Маја Марковски.

На натпреварот учество зедоа победниците од Општинските натпревари од сите општини од Македонија, придружувани од страна на нивните ментори и претставници од библиотеките.

346071739 155849527275909 7106375659717399668 n

Библиотекарката од НУУБ „Свети Климент Охридски“ Битола, м-р Гордана Ѓоргиевска Неделковски беше дел од комисијата за избор на натпреварот „Млади библиотекари“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…