Ракометната школа Винда од Битола го прослави својот 5-ти јубилеј. Формирана е во 2017 година од ракометарката Викторија Мурговска – Винда. Целта на формирањето на клубот беше да им се овозможат услови на девојчињата кои го сакаат ракометот да го остварат својот сон.

rs vinda 4

„Денес го прославивме првиот јубилеј – 5 години од постоењето на РК Винда. Кога ќе се вратам наназад и кога ќе помислам на мотивацијата за основањето на клубот, на памет ми доаѓаат две работи: малата Винда која би била пресреќна да биде дел од ваков клуб и заедница и еден совет од еден почитуван професор: „Работи го тоа што најмногу го знаеш и умееш“. Децата се мојата инспирација. Откако заминав во Швајцарија се враќам само неколку пати годишно, но доволно да си ги наполнам батериите со благодарноста и позитивната енергија на девојките која ми трае до наредниот пат. Тренерите Марија и Иван, кои ја презедоа мојата работа се заслужни за овој јубилеј подеднакво со мене. Уверена сум дека со ваквиот начин на работа за 10-от јубилеј ќе се пофалиме со барем дупло поголеми успеси“, изјави Винда за Читај бе на прославата која се одржа во спортската сала на ОУ „Коле Канински“ каде воедно се одржуваат и дел од тренинзите.

  Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
  Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
  Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
  Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

  Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

  Том Круз, Дејвид Бекам, војвотката Кејт аплаудираа на нејзините пресуди – Анета Павловска судеше на Вимблдон

  Битолчанката Анета Павловска, една од најдобрите македонски тениски судии, судеше на годинешното…

  Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

  Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…

  Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

  По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…