369682950 312245174625733 6099134816041776979 n

КИЦ Битола летната концертна сезона ја затвора со два исклучителни концерта.

Првиот од нив е насловен како „Птиците се враќаат“ во организација на Културен и информативен центар Битола во соработка со Здружението за македонско-германско пријателство и соработка од Битола и поддршка од Гете Институт – Скопје.

Вечерва во 20.00 ч. во Свечената сала на Офицерски дом, настапуваат виртуозното дуо на македонскиот музички номад Јордан Костов на хармоника и Андреас Гинтер од Германија на пијано.

369655264 312245214625729 837390808464354173 n

Вториот концерт кој ќе се случува на 30.08.23 во 20.00 ч. во Свечената сала на Офицерски дом во организација на Културен и информативен центар Битола на едно место собира една исклучителна меѓународна екипа на музичари, кои секој посебно претставуваат уметничка величина, а заедно ги зближува интересот и афинитетот кон root music или изворната музика на Јапонија и Македонија, доживеана низ уметничкиот сензибилитет на секој од нив, креирајќи единствена музичка форма, која се движи помеѓи традиција, амбиентална и world music, насловен како „Токио носталгија проект“ . Во секој случај концерт кој за вистинските сладокусци на музиката не смее да се пропушти. Ви го најавуваме „Токио носталгија проект“ со Јордан Костов на хармоника, Genzoh Takehisa на пијано , Hisao Fukushima на гитара , Andreas Gunter на саксофон (Германија) , Shin-ya Ohno на гајда, Nao Iizukа – флејта и вокал, Дамјан Грујо на перкашн. КИЦ Битола во изминатиот период беше место на случувања на бројни културни настани од кои доминираа музичко сценските и ликовните настани. Оваа културна установа најавува богата есенска понуда.

369714190 312258271291090 6278804496187778851 n
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…