Во Свечената сала на Офицерски дом се одржа промоција на книгата на Томе Поповски „Бела ноќ, црн ден – Воден“. Промотор на книгата беше Гордана Такец, додека конференсие и наратор на промоцијата беше Силвана Петрова Насух.

tome poposki 2

„Бела ноќ, црн ден-Воден“ е прозна автобиографска сага инспирирана од трагедијата на македонскиот народ во Егејска Македонија.

tome poposki 7

Роман за тажната судбина на авторот испреплетена со судбините на многу Македонци кои мораат да ги напуштат своите домови за да бидат раселени низ светот, пишуван верно, вистинито и со многу љубов за родното Јаворани, село во околината на Воден.

tome poposki 3

„Низ раскажувањето за белата ноќ, нападот врз Воден во најстудената зима во 1946 г. записите за црниот ден исто така поврзани со Воден, од секоја реченица се назира тагата која никогаш не престанала да го измачува авторот Томе Поповски.

Со убав и високо интелектуален јазик разбирлив и близок до секого, романот не остава простор за рамнодушност.

Читателот се соживува со секое дејствие, го доживува случувањето како лично свое затоа што писателот умее вешто да прераскажува, ги води јунаците низ дејствието на романот, природно, спонтано и без усилби се доближува до срцето на читателот“, вели за книгата промоторот на книгата, Гордана Такец.

tome poposki 4

Томе Поповски е писател со огромен творечки габарит, а ова негово дело е запис од висока книжевна вредност затоа што истовремено е историја, култура, традиција и наука.

Фотограф: Саше Богоевски

  организатори
  Вечер на музика со македонски писатели во организација на Book’s House – собраните средства за хуманитарни цели
  Синоќа се одржа настанот „Хуманитарна вечер со македонски автори“ во организација на …
  „Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори 44. Издание на ИФФК „Браќа Манаки“
  Филмот „Домаќинство за почетници", по сценарио и во режија на Горан Столевски, …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…