Вчера, на 11.05.2022 година во просториите на битолската библиотека се одржа предавање на тема „Раното откривање спасува животи“, кое го одржа д-р Александар Димовски, специјалист по радиодијагностика, вработен во Клиничката болница Битола.

Доктор Димовски зборуваше за ракот на дојката, неговите причинители, симптоми, но најважно за превентивните мерки и скринингот, како што е мамографијата. Тој силно укажа на важноста од рано откривање на ракот на дојката за неговото лекување и поголеми шанси за преживување.

280264575 10160139724873679 8120261280979083148 n

Предавањето е дел од „Неделата на женското здравје”, во организација на НУУБ „Св.Климент Охридски“ – Битола, „Сумнал„ – здружение за развој на ромската заедница и Ротари клуб „Широк Сокак“ – Битола.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…