Шампионот Христиан Илиовски Кико, на 8 мај имаше ново искачување на пиедесталот, овој пат во Романија. Тој го освои 2 место, во исклучително силна конкуренција и после 5 години пауза од вакви големи интернационални натпревари. Кико возеше на BMU European motocross championship и не направи сите горди со овој исклучително висок пласман. По неколку годишна пауза, Кико блеска во новата сезона и дома и во странство, ова е неверојатен кам-бек на овој наградуван спортист, кој изминатите години паузираше заради немање на поддршка во тоа што најдобро го прави, возењето на крос-мотори.

279716358 324143149845547 5449984960761124270 n 1

„Се враќам на старите патеки, со нови успеси после подолга пауза. Ова е како нов убав сон и пресреќен сум.”- напиша Кико на своите социјални медиуми каде се заблагодари на клубот, спонзорите, фановите и неговото семејство.

279311538 394666529223815 5466167460063031786 n

Да потсетиме, Христиан Илиовски Кико направи неколкугодишна пауза, заради немање никаква поддршка за да може да се занимава со овој скап спорт. Пред почетокот на новата сезона тој доби поддршка од неколку битолски, прилепски и една грчка комапнија за да може да ја рестартира својата спортска кариера.

279889374 1032768804000146 417221820855636993 n

Претплатете се за новости

You May Also Like

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Интервју со Маја Атанасовска, организатор на првата женска трка во Битола – Биди своја

На 17 јуни во Битола ќе се одржи првата ноќна женска трка…