Во организација на кошаркарскиот клуб „Младост“-Битола и Општина Битола утре и во недела ќе се одржи 10. меѓународен Велигденски кошаркарски турнир „Битола 2022“. Натпреварите ќе бидат во четири категории: момчиња родени 2005/06 г., момчиња родени 2007/08 г., момчиња родени 2011-15 г. и девојчиња родени 2008/09 г. Учеството го имаат најавено екипите на: „Олимпија“-Лариса, Грција; „Мега баскет“-Прилеп, „Јасмин“-Кавадарци, „Охрид“-Охрид, „Декса“-Прилеп, „Пробаскет“-Кавадарци, „Пелистер“ и „Младост“ од Битола. Натпреварите ќе се играат во спортските сали „Боро Чурлевски“, Економско и Медицинско училиште. Свеченото отворање на турнирот ќе биде утре (Сабота) од 17.00 часот во спортската сала на Медицинското училиште „д-р Јован Калаузи“.

– По пауза од точно три години повторно го организираме овој турнир со домашни екипи поради актуелната здравствена состојба. Единствен гостин од странство ќе ни биде екипата на „Олимпија“ од Лариса-Грција каде долги години беше тренер легендата на македонската кошарка Стерули Андоновски. Очекуваме квалитетни натпревари и пред сè, дружење на младите играчи-ни изјави Горјан Стојановски, претседател на организациониот одбор на турнирот.

Prvo mesto Podenzano Italija 800x537 1
Меѓународен велигденски турнир БИТОЛА 2019

Покрај официјалниот дел, турнирот ќе опфати и натпревари на младите членови од КК „Младост“ во кошаркарски вештини, шутеви за 3 поени и слободни фрлања, а планиран е натпревар на ветерани од КК „Младост“ кои во минатото го прославија клубот во земјата и странство во периодот 2003-2007 г. (два пати Шампиони на Македонија, 3.место на турнир во Острава, Чешка Република и 4. место на турнир во Гетеборг, Шведска).

Владимир Прчков

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…