На 24-ти септември 2022 година, после 10 години пауза се одржа фестивалот Metal Discharge на Ракометното Игралиште во Битола.

309541662 766033977791683 9052979437614499119 n

Настапуваа 5 бендови:
Ambroz, Trendkill, Gargoyles од Скопје, Skullcrush и Mamut од Битола и Охрид
Ова беше трето и досега најпосетено издание на фестивалот. После долги години апстиненција на метал свирки и концерти во Битола, публиката од сите градови на Македонија, која што беше присутна во огромен број имаше можност да искуси една поразлична фузија на енергија која се трансформираше и еволуираше од примитивнен звук изваден од катакомбите, сомелен долу во шутките, пронесен низ вакумот на црнилото и на крај споделен со приградските херои од Скопје.

309402168 1471595016656223 8233732208583063544 n

Metal Discharge 3 ги помести границите и влегува во историјата на македонската андеграунд сцена.

309389801 1186818888572179 7663686309203984972 n

Орагнизаторите веќе најавуваат подготовки за следното издание, кое што ќе се случи следната година.

  Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
  Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
  Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
  Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…