настан

„Поезијата не се толкува, поезијата се чувствува“ беше насловот на настанот кој го реализираа учениците од прва година од СОУ Гимназија „Јосип Броз-Тито“ под менторрство на проф. м-р Даниела Петровска во соработка со Културен и информативен центар-Битола.

338934532 932074441467349 6956190376877004083 n


Поезија сѐ помалку се чита, така што преку овој настан учениците ги обновија знаењата и вештините од редовната настава по Mакедонски јазик и книжевност како да се негува правилното акцентирање според правилата на македонскиот јазик и изразно читање на поетската творба од македонски и странски поети . Но, исто така ова беше одлична вежба за настап пред публика, говорење пред микрофон, ако се земе предвид дека според наставната програма учениците имаат и часови каде што презентираат најразлични теми во склоп на нивното формално образование. Гости на настанот беа деветтодделенците од ООУ „Елпида Карманди“ – Битола.

338185499 534795285500387 6001425604871248322 n


Културен –информативен центар од Битола активно соработува со младите и една од целите на оваа институција е да го збогати нивното неформално образование преку креативни настани, каде младите луѓе, тука спаѓаат и учениците од средните и основните училишта учествуваат, креираат или учествуваат во културно-уметничките настани.

meblo trejd alati 2

Имаат можност да се стекнат со најразлични вештини и искуства, да шират познанства и да допринесат во подигнувањето на културната вибрација на Битола.

jk travel leto antalija 2023
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…