356212473 276201228230128 7596971843042026468 n

Ѓорѓи Чулаковски – Ѓото (1947-2019) е еден од најпознатите македонски графичари, со нов уметнички дух, кој со својата виртуозност и техничка перфекција која ја пренесуваше на младите генерации преку педагошката дејност, успеваше да ја збогати комплексната слика на уметноста на нашето време. Авторот уметник секогаш е во комуникација со својата публика, секогаш поттикнува и инспирира. Овој проект ја потенцира вечноста на уметникот и неговата врска со оние кои ќе се најдат „очи во очи“ со неговите дела. Овој пат тоа се делата на графичарот Чулаковски –Ѓото. Од денешната панел дискусија и дебата, средбата на директорката на ЈОУ КИЦ – Битола, д-р Лили Бошевска која најави творечка работилница со млади поети од Битолскиот книжевен круг и пошироко кои инспирирани токму од ликовното творештво на уметникот ќе создаваат поетско творештво во периодов кој следува, кое ќе биде соодветно објавено и промовирано во КИЦ – Битола.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…