Околу 70 планинари од регионот денеска беа дел од 11-от по ред Традиционален планинарски марш „Смилево 2022“ кој се одржува по повод 7-ми Мај, Денот на полицијата и безбедноста. Организатор на овој марш е Полициско-спортскиот планинарски клуб „7-ми Мај“ од Битола“.

Релацијата на годинешниот марш е Битола – превој Ѓавато – планински врв Пирамида – чешма Горановец – с.Смилево – Битола. Оваа релација е долга 18 километри, а учесниците на овој марш денеска имаат прекрасно време за планинарење.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…