piano fest naslovna

Со свечен концерт на минатогодишниот лауреат Лара Арбајтер од Србија, како и Маргарита Вујовиќ на пијано и Анастасија Холц – сопран, од Србија, започна Меѓународниот натпревар Пијанофест 2023.

Натпреварувачкиот дел ќе започне на 9-ти јуни и ќе трае до 11-ти. Оваа
година Пијанофест освен дисциплината пијано и пијано четирирачно,
збогатен е со уште една дисциплина – соло пеење. И во двете дисциплини
учесниците се поделени во категории од 6 години па нагоре, според
возраста и тоа во 8 категории во дисциплината пијано и 6 категории во
категоријата соло пеење.

Натпреварувачите ќе ги оценува меѓународна жири комисија во состав:
Маргарита Вујовиќ (Србија/Русија), Мирела Туше Вонгли (Албанија) и
Катерина Кетковиќ Фидановска – пијано и соло пеење: Анастасија Холц
(Србија), Маја Митровска (Македонија), Александра Коцевска
(Македонија).

Усшешноста на овој натпревар кој по јубилеен 5-ти пат се одржува во
Битола може да се види по заинтересираноста за учеството на истиот.
Имено, оваа година ќе настапат 120 натпреварувачи од 8 земји: Србија,
Македонија, Албанија, Ермениа, Косово, Полска, Хрватска и Бугарија.
Организатор на натпреварот Пијанофест 2023 е Здружението на пијанисти
и музички педагози “ПИЈАНО“ од Битола.

jk kipar
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…