Возбудлив втор меч од финалето одиграа Пелистер и МЗТ Скопје Аеродром во Битола.

ПЕЛИСТЕР – МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ 82:79 (1-1)

Малку поинаку се одвиваа работите на вториот натпревар од финалната серија од Плеј-офот.

Домашната екипа, бодрена од исполнетата сала „Боро Чурлевски“ се стекна се почетна предност, која на истекот од првата четвртина изнесуваше солидни (20:15).

пелистер 9

На средината од втората, „пелистерци“ имаа уште повисоки (31:23), по што следуваше серија од шест поени на „металците“ за негатива од четири поени (29:33) на нецели три минути пред крјаот на првото полувреме.

„Зелено-белите“ направија уште едне притоск, кој резултираше со враќање на водството (39:31).

пелистер 8

Во продолжението, се очекуваше ново „враќање“ на брабтлеот на трофејот. И успеаја во тоа „сино-белите“ во третиот дел од играта во кој ја надополнија таа не баш ниска негатива.

Имаа егал резултат по 30.минути – (51:51)…

Битолчани подобро стартуваа во четвртината на одлука. Дадоа шест поени во серија, за сосема солидни (57:51) во само нешто повеќе од една минута го натераа Александар Петровиќ да повика тајм-аут.

пелистер 12

Нерешено (65:65), беше и по тројката која ја реализираше Војдан Стојановски на две минути пред крајот

Но со иста мерка врати, Стајиќ, за нова предност (68:65) за предизвикувачот во ова финале. По грешката на Ајви, казни Кесар кој донесе уште повисоки (70:65). Ама Војдан Стојановски уште еднаш погоди за три поени, за нова неизвесност (68:70).

Истиот играч имаше глема шанса да му донесе победа на МЗТ Скопје Аеродром. Но бекот на „сино-белите“ не погоди на две секунди пред истекот на регуларниот дел.

Во Битола мораше да се играат екстра пет минути…

пелистер 11

Во продолжението порасна и нервозата, двете екипи се сменуваа во водството, но уште еднаш, на 22. секунди пред сирената, Дејвис донесе нерешени (79:79).

Во нив, во херој на Пелистер израсна Малешевиќ, кој погоди три слободни фрлања, донесе (82:79), и најмалку уште едно гостување на актуелниот шампион во „градот на конзулите“.

пелистер 5

Третиот натпревар од финалната серија ќе се игра на 7. јуни (вторник), од 18.30 часот, во Скопје, каде домаќин ќе биде МЗТ Скопје Аеродром.

Извор: КФСМ

Претплатете се за новости

You May Also Like

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Интервју со Маја Атанасовска, организатор на првата женска трка во Битола – Биди своја

На 17 јуни во Битола ќе се одржи првата ноќна женска трка…