jazz naslovna

Во што е поентата да се фотографира? Некој ќе рече, секој го може тоа. Дали фотографијата е уметност? Дали животот е уметност? Фотограферите ја имаат дарбата да создаваат сеќавања…Да го грабнат моментот, поетиката на мигот и да ја замрзнат во сеќавање.

Даниел Ѓурчиновски, официјален фотограф на Џез Фабрика Фест, човек кој невидливото го претвори во видливо, денеска во Кристалната сала на Офицерски дом – КИЦ Битола преку автентични фотографии ги претстави изведувачите од 5-те изданија на битолскиот и светски фестивал Jazz Factory .

daniel

„Даниел е нашиот идеен творец, дел од тимот кој го создаде фестивалот и секако наш арт директор“, истакнуваат организаторите на фестивалот.

Главната, музичката програма оваа година ќе се одржи од 13 -ти до 15- ти април со настапот на повеќе реномирани џез музичари од Македонија и странство.Фестивалот ќе биде отворен со настапот на Баба Сисоко од Африка, Тони Китановски од Македонија и Васил Хаџиманов од Србија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…