Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка на учењето на децата со попречености при ООУ „Ѓорѓи Сугарев“, Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со попреченост,

317198125 1238434876733741 48797159907898979 n

Средствата за опремување на кабинетот се обезбедени од општина Битола, преку програмата за активности во областа на спортот и младите во делот на адаптација на спортски игралишта и спортски сали прилагодени за лица со попреченост.

317616665 703932224293198 957158911307105543 n

Со ставањето во употреба на овој кабинет ќе се овозможи отстранување или ублажување на специфичните потешкотии во повеќе области од сензомоторниот развој и психомоторното однесување на ученикот со попреченост, а со тоа и успешно учење и развој.

317536050 803421097418006 923604684951791320 n
Битолскиот театар со ,,Бакхи-краток преглед на распадот“ ќе настапи на „Игорови денови“ во Нови Сад
НУ НТБ со претставата ,,Бакхи-краток преглед на распадот“ во режија на Игор …
Со лаванда против пролетниот замор
Лавандата е препознатлива по опојниот, смирувачки мирис, а според некои истражувања може …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

  Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…